Wesołych Świąt w rodzinnym gronie!
W kulturze masowej, wywodzącej się z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, postać świętego Mikołaja z Miry z jego urodzinami w dniu 6 grudnia zastąpił bohater wiersza "Noc Wigilijna" (niekiedy tytuł brzmi: Działo się to w Wigilię) opublikowanego anonimowo w 1832 roku. Autorstwo przypisano Clementowi Clarke'owi Moore'owi, który przyznał się do utworu dopiero po pewnym czasie (fantastyczna tematyka nie pasowała do powagi tytułu profesorskiego). Utwór przypisywano również Henry'emu Livingson’owi młodszemu, wywołując żywą dyskusję wśród pasjonatów wigilijnej opowieści, uważanej za "najbardziej znany wiersz napisany przez Amerykanina".
Przed publikacją utworu amerykański obraz tego świętego i innych bożonarodzeniowych darczyńców był zupełnie inny. Opowieść przedstawia nam noc wigilijną – wszyscy już śpią, pan domu zrywa się z łóżka obudzony hałasem dobiegającym z zewnątrz. Zaciekawiony wygląda przez okno i widzi Świętego Mikołaja, który leci saniami zaprzężonymi w osiem reniferów. Mikołaj ląduje na dachu i z worem prezentów wskakuje do domu przez komin. Gospodarz z uśmiechem obserwuje, jak Mikołaj zapełnia prezentami dziecięce skarpety wiszące na kominku. Święty wymienia z gospodarzem konspiracyjne uśmiechy, po czym wskakuje z powrotem przez komin na dach.
Prawdziwa historia Świętego Mikołaja
Od czego zacząć ...
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na całym świecie jest Święty Mikołaj. Ta ukochana postać Bożego Narodzenia jest legendarną osobowością, którą fascynują się dzieci i cenią wszyscy. Święty Mikołaj ma reputację kogoś, kto jest naprawdę życzliwy i obdarowuje, poświęcając swoje potrzeby. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe święto, które zawsze tworzy wiele wspomnień wśród przyjaciół i rodziny. Wiele z tych świątecznych wspomnień skupia się na Świętym Mikołaju i jego prezentów. Być może niektóre z nich są naszymi własnymi wspomnieniami z dzieciństwa inne zaś są oparte na corocznej, zaraźliwej fascynacji dzieci, które są blisko nas w okresie Bożego Narodzenia.Święty Mikołaj
Święty Mikołaj był biskupem IV w. w Mirze, który znany był ze swojej wielkiej życzliwości i miłości do ludzi. Święty Mikołaj dał się zapamiętać jako ten który wykorzystał majątek rodziny, aby pomagać potrzebującym, biednym i cierpiącym. Legenda głosi, że św. Mikołaj raz wrzucił złotą monetę przez okno, aby pomóc dziewczynie, która miała zostać sprzedana w niewolę. Przez zwykły przypadek moneta wylądowała w pończochach, które suszyły się przy kominku. Gdy rozeszły się wieści o niesamowitej hojności św. Mikołaja, dzieci zaczęły wywieszać swoje rajstopy, mając nadzieję, że znajdą w nich również monety. Urodziny św. Mikołaja (6 grudnia) obchodzono jako dzień wręczania prezentów.
Chrześcijańska idea i kultura masowa!
Pierwowzór Świętego Mikołaja w Holandii
Naród holenderski posiadał własną postać, która znana była mieszkańcom Holandii jako Sinterklaas. Sinterklaas był starszym, smukłym, imponującym i nieco poważnym mężczyzną, który nosił tradycyjną albę biskupów. Był także pierwszym znanym dawcą prezentów, o którym mówiono, że ma książkę, w której zapisuje uczynki dzieci i starannie śledzi, kto jest dobry, a kto nie. Sinterklaas był znany z jazdy po dachach na białym koniu, przekazując prezenty przez komin wszystkim dobrym dzieciom. Sinterklaas niósł laskę i podobno miał bandę psotnych pomocników, którzy mieli pomagać mu prowadzić listę dzieci, które źle się zachowywały.Tradycja ugruntowała się powszechnie
wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa w całej Europie. W okresie reformowania w XVI i XVII wieku protestanci przenieśli tradycyjny dzień wręczania świątecznych prezentów na Wigilię Bożego Narodzenia, w dniu urodzin Chrystusa. W późniejszych latach imigranci przybywający do Stanów Zjednoczonych, przywieźli ze sobą wszystkie tradycje, legendy i folklor otaczający różnych dobroczyńców z krajów ich pochodzenia. Przez lata historie te połączyły się i ich bohaterem, niezależnie od pochodzenia i wyznania, stała się jedna osoba, którą dzisiaj znamy jako Świętego Mikołaja. Idea Świętego Mikołaja istnieje od prawie 1700 lat i nadal jest jednym z najbardziej utrwalonych, popularnych i chętnie kultywowanych mitów wszechczasów.
Święty Mikołaj dostaje makijaż
Starożytne oblicze różnych darczyńców miało wiele wspólnego, ale na pewno ostateczny wizerunek nie był jeszcze obrazem, który kojarzymy dzisiaj ze Świętym Mikołajem. Nastąpiło kilka przypadkowych zdarzeń, które nie tylko zmieniły oblicze Świętego Mikołaja na zawsze, ale nadały mu osobowość, posturę i wizerunek, który utrwalił się na wiele pokoleń. W Wigilię Bożego Narodzenia w 1822 roku Clement Clarke Moore, przeczytał nowy wiersz czwórce swoich dzieci. Ten wiersz na zawsze już zmienił wizję Świętego Mikołaja na całym świecie, W wierszu zdefiniowano Świętego Mikołaja bardzo szczegółowo w sposób, w jaki nigdy wcześniej tego nie uczyniono - Mikołaj nosił futro, palił fajkę i z pewnością nie był stoickim kapłanem, ale raczej rubaszną istotą o charakterystycznym błysku w oku. Jego sanie nie był już ciągnięty przez konie, ale przez osiem reniferów, które po raz pierwszy zostały nazwane. Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner i Blitzen. Wraz z tym wierszem oficjalnie narodziła się legenda.
Thomas Nast (amerykański rysownik), około 1863 r. roku został poproszony o narysowanie świątecznych ilustracji, które miały ukazać się w świątecznym wydaniu Harper's Weekly. W swoich rysunkach Nast stworzył postać Świętego Mikołaja, która była duża i jowialna. Na jednym ze zdjęć nawiązano do fabryki zabawek Mikołaja i rezydencji na Biegunie Północnym. Nast, w swoich wakacyjnych komiksach zaprezentował Mikołaja w sławnym, czerwono-białym, przystrzyżonym futrze, oraz pokazał sprytną i wykwalifikowaną ekipę elfów jako pomocników budujących zabawki i zajmujących się przygotowaniami do corocznej ich dystrybucji wśród dzieci. Nast był na tyle uprzejmy, że stworzył dla drogiego Świętego Mikołaja pucołowatą i kochającą panią Claus. Nast wykorzystał historyczną legendą i folklor, ale nadał mu lifting, wprowadzając nowoczesny i zachwycający charakter postaci, którą wszyscy znamy jako Świętego Mikołaja. Obraz Świętego Mikołaja jaki Nast wprowadził do społecznego odbioru przetrwał do dziś tworząc tło popularnej tradycji świątecznej.
Mikołaj w centrach handlowych
Wtedy to sprzedawcy detaliczni szybko zorientowali się, że wizerunek Świętego Mikołaja to doskonały marketing towarów związanych z Bożym Narodzeniem. W 1841 roku naturalnej wielkości postać Mikołaja została wprowadzona do sklepu detalisty z Filadelfii. Tysiące dzieci przychodziło, by go zobaczyć i stało się oczywiste, że posiadanie "żywego" Mikołaja w sklepie z zabawkami, to nie zastąpiona atrakcja. Na początku 1890 roku Armia Zbawienia przebrała mężczyznę za Świętego Mikołaja, aby zebrać pieniądze, które zostaną wykorzystane do wyżywienia biednych i potrzebujących rodzin, co również zaowocowało sukcesem zbiórki. Jednym z najbardziej sławnych, a także tradycyjnych sklepów w dniu urodzin Świętego Mikołaja jest sklep firmowy Macy's w Nowym Jorku. Od 1924 roku, Święty Mikołaj tradycyjnie dokonuje tu corocznego wielkiego przybycia w swoich saniach podczas parady w Święto Dziękczynienia Macy’ego. Święty Mikołaj pojawia się praktycznie wszędzie w czasie ferii i a nawet kilku tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Jego pojawienie się jest popularne w domach towarowych, centrach handlowych i domach kultury, a także na przyjęciach i w prywatnych domach.
Istnieje wiele tradycji, które łączą Świętego Mikołaja z okresem Bożego Narodzenia. Dzieci z całego świata piszą listy do Świętego Mikołaja, informując go o swoich uczynkach i dołączając listę marzeń – prezentów które chciałyby otrzymać na Boże Narodzenie. W stanach dawna tradycja zachęca dzieci do zostawiania Mikołajowi szklanki mleka i talerza ciasteczek w Wigilię, często w pobliżu kominka, w pobliżu komina, tak aby miał przekąskę gotową do zjedzenia, gdy pojawi się z prezentami, a czeka go jeszcze długa droga do wszystkich pozostałych, grzecznych dzieci. W Wigilię tradycyjnie dzieci (a także dorośli) opowiadają historie, które przedstawiają ukochanego Mikołaja. Niezależnie od tego, jak odbieramy święta Bożego Narodzenia, niewątpliwie ta prawdziwie wesoła i życzliwa istota - Święty Mikołaj, jest bliska sercu wszystkich, którzy chcą dzielić się swoim szczęściem. Przebieranie się za Świętego Mikołaja w czasie Bożego Narodzenia jest tradycją, która zawsze będzie atrakcyjna i uważana za odzwierciedlenie prawdziwego ducha miłości i dzielenia się szczęściem jakie przychodzi na świat tego magicznego wieczora. Każdy może być Mikołajem!
- Poznaj odpowiedź na pytanie: Dlaczego prawdziwa choinka?
- Zajrzyj tu aby zobaczyć jak dbamy o środowisko
- Zapraszamy do wspólnej zabawy: Świąteczny Konkurs dla naszych klientów!