W Boże Narodzenie nie ma nic bardziej naturalnego niż prawdziwa choinka. Wygląd, zapach i sama obecność PRAWDZIWEGO drzewa są integralną częścią ciepłej, domowej atmosfery naszego najbardziej świątecznego okresu. Wybór idealnego drzewa jest cenną tradycją w wielu rodzinach. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz sklep detaliczny, czy też dołączasz do dziesiątek tysięcy osób, które cenią sobie swoją coroczną wizytę na wybranej plantacji, będziesz cieszyć się wiedząc, że twoja naturalna choinka jest przyjazna dla środowiska!
Czy niszczę las, wybierając prawdziwe drzewo? Absolutnie nie! Choinki nie pochodzą z lasu! Prawie wszędzie w Europie i Ameryce Północnej choinki są uprawiane na plantacjach drzewek ozdobnych. W przypadku każdego sprzedanego drzewka sadzimy kolejne i tak co roku! Choinki przez cały okres wzrostu produkują tlen i dają schronienie zwierzętom! Czy uprawa drzew jest szkodliwa dla naszego środowiska? NIE w przypadku naszej plantacji! Nie używamy agresywnej chemii, zastępując ją pracą rąk ludzkich!
Choinki są, z wyjątkiem lasów uprawnych, najbardziej przyjaznymi dla środowiska uprawami. Dzieje się tak dlatego, że drzewo jest zbierane dopiero po dziesięciu latach. Aby zapewnić przyszłe zbiory, dziewięćdziesiąt procent plantacji musi pozostać obsadzone drzewkami. W jaki sposób prawdziwe choinki są korzystne dla naszego środowiska? Dwutlenek węgla jest przez drzewka usuwany z atmosfery, przeciwdziała to efektowi cieplarnianemu, powodowanemu przez wykorzystanie paliw kopalnych przez ludzi.
Zielone drzewa pełnią również funkcję filtrów zanieczyszczeń powietrza i mogą usuwać do 26 ton substancji zanieczyszczających powietrze na hektar. Plantacje choinek są schronieniem dla wielu gatunków ptaków i ssaków, w tym kosów, wróbli, skowronków, lisów, jeży, zajęcy. Plantacja choinek zwiększa różnorodność gatunków dzikich zwierząt, stanowiąc w ograniczonym zakresie chronioną przed drapieżnikami enklawę.
Czy moja choinka będzie powodować problemy po świętach Bożego Narodzenia? Rozdrobniona, prawdziwa choinka Nie. Na terenach wiejskich czy podmiejskich choinka rozdrobniona stanowi doskonały sposób na wzbogacenie gleby w próchnicę. Większość miast zbiera zbędne naturalne choinki i rozdrabnia je wykorzystując jako materiał do ściółkowania. Prawdziwe choinki są całkowicie biodegradowalne i same rozpadają się, przywracając zgromadzone składniki odżywcze glebie, z której pochodzą.
Istnieją również inne sposoby, w których PRAWDZIWE choinki mogą być wykorzystane od razu po zakończeniu okresu Bożego Narodzenia. Ciekawie i pomysłowo może być wykorzystana jako karmnik dla ptaków, przedmioty drewniane mogą być wytwarzane z ich pni lub mogą być używane jako ochronne przykrywy dla ryb w stawach chodowlanych i sadzawkach - nieskończenie wiele możliwości ich wykorzystania ograniczone jest jedynie naszą inwencją!
Skąd bierze się tradycja bliskości dla człowieka wiecznie zielonych roślin? Zachowane legendy opowiadają o zdobionym drzewie, ustawianym podczas zimowych uroczystości, na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Rośliny i drzewa, które pozostały zielone przez cały rok, zawsze miały specjalne znaczenie dla ludzi w okresie zimowym. Tak jak dzisiaj ludzie dekorują swoje domy na Boże Narodzenie sosnami i świerkami, starożytni wieszali wiecznie zielone gałązki nad drzwiami i oknami swoich domostw.
W wielu krajach ludzie wierzyli, że zimnozielone rośliny ochronią przed urokiem czarownicy, złymi duchami i niszczącymi chorobami. Egipcjanie wnosili zielone gałązki palmowe do swoich domów pod koniec grudnia, jako symbol witalności, płodności i cykliczności przyrody, przynoszący nadzieję obfitości na przednówku. Rzymianie zdobili wiecznie zielone drzewa bibelotami i zwieńczali je obrazem boga słońca, by świętować Saturnalia. Kapłani Druidów wieszali złote jabłka i zapalali świece na świerkach, aby świętować przesilenie zimowe.
W średniowieczu święto Adama i Ewy odbywało się 24 grudnia. Jego symbolem było Drzewo Rajskie, świerk obwieszony czerwonymi jabłkami najbardziej przypominał w grudniu rajską obfitość. Powszechnie uważa się, że wykorzystanie wiecznie zielonego drzewa w ramach obchodów chrześcijańskiego święta Bożego Narodzenia rozpoczęło się 400 lat temu w Niemczech i rozprzestrzeniło się w większości północnej Europy w XI wieku. W Polsce ozdobiona choinka wprowadzona została w okresie zaborów, przez niemieckich osadników wyznania protestanckiego.
Święta Bożego Narodzenia, które obchodzone są dziś w Polsce, zapożyczyły wiele zwyczajów pogańskich i w taki sposób dekorowana choinka, której tradycja wzięła się od pierwotnego rajskiego drzewka mądrości, zastąpiła tradycyjnego podłaźniczka - choinkę wieszaną pod sufitem czubkiem do dołu, czy starszego Diducha (snop żyta, wiązany kłosem w górę), symbolizującego dobrego ducha domu, który to jeszcze przez wiele lat stawiany był w kącie pomieszczenia z choinką. Tak jak przez wieki, wiecznie zielone nadal symbolizuje naszą wiarę w odnowione życie oraz nadzieję i wiarę, która żyje we wszystkich ludziach, bez względu na rasę czy wyznanie.